Ocalić od zapomnienia – Widzieńsko 29.07.2017

Zarośnięty i zapomniany, przez lata plądrowany i niszczony – taki do niedawna był cmentarz w Widzieńsku. Jednakże w ostatnim czasie to się zmieniło. Dzięki inicjatywie Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” zostały podjęte prace porządkowe na terenie dawnego cmentarza.

Członkowie Stowarzyszenia pracowali z zaangażowaniem przez dwie soboty, by przywrócić pamięć o dawnych mieszkańcach tych ziem. Do akcji włączyli się również mieszkańcy wsi, którzy poświęcili swój czas i energię na szukanie m.in. tablic nagrobnych, płyt, krzyży. Dzięki ciężkiej pracy mieszkańców i członków Stowarzyszenia udało się przywrócić dawnemu ewangelickiemu cmentarzowi w miarę przyzwoity wygląd. Poza tym odnaleziono cztery płyty nagrobne, w tym jedną w idealnym wręcz stanie, ze złotymi napisami. Ocalałe nagrobki zostały ułożone w jednym miejscu, a już wkrótce Nadleśnictwo Goleniów, na którego terenie znajduje się cmentarz, postawi wokół niego ogrodzenie. W wiosce stanie również tablica informacyjna, na której znajdzie się zarys historii wsi oraz archiwalne zdjęcia, a na drodze dojazdowej znak informacyjny ze wskazaniem kierunku dojazdu do cmentarza.

Wszystkie tablice ufunduje Gmina Stepnica, za co dziękujemy Panu Burmistrzowi Andrzejowi Wyganowskiemu. Wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i zaangażowanie.

2 komentarze do “Ocalić od zapomnienia – Widzieńsko 29.07.2017”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *