Widzieńsko ( do 1945 Hohenbrück )

Widzieńsko została założona w średniowieczu, jako niewielki przysiółek nad rzeką. Pierwsza pisana wzmianka pochodzi z roku 1321. W tych czasach znajdował się tutaj młyn wodny oraz most na Gowienicy (stąd w nazwie słowo brück niem. Brücke-most). Od 1594 własność państwa, zarządzany przez urząd w Wolinie. Od 1668 młyn i tartak przeszły w prywatne ręce, w XVIII wieku powstała leśniczówka oraz kolejne budynki przemysłowe. W XIX wieku wieś miała kształt nieregularnej ulicówki z dobrze rozwiniętą siecią dróg. W 1925 wiele budynków spłonęło w pożarze.

Zdjęcie ze zbiorów autora

W 1903 roku otworzono we wsi przystanek kolejki wąskotorowej na linii Stepnica – Łożnica. Przystanek został zamknięty w 1977 roku. Dziś linia jest nieczynna, a na jej miejscu powstała ścieżka rowerowa.

W pobliskim lesie założono w 1920 roku cmentarz ewangelicki, który funkcjonował do 1947 roku, kiedy to odbył się tam ostatni pochówek. Teren cmentarza z inicjatywy Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” w roku 2017 został uporządkowany przez członków stowarzyszenia oraz mieszkańców wsi. Link do w/w akcji:

http://historia-zachodniopomorskie.pl/?p=1240

Dzisiaj Widzieńsko zachowało charakter ulicówki, jest z każdej strony szczelnie otoczona iglastymi lasami Puszczy Goleniowskiej. W północnej części wsi występuje zwarta zabudowa mieszkalna. Są to budynki w większości pochodzące z XIX i XX wieku, w dużej części ryglowe, o dużej wartości kulturowej i estetycznej. Pośrodku wsi, nad Gowienicą stoi najcenniejszy zabytek: ryglowa leśniczówka z 1829 roku, obecnie przeznaczona na Dom Pracy Twórczej.

Zdjęcia ze zbiorów autora

Zachowała się również wzniesiona w latach 20-tych  XX wieku murowana szkoła (obecnie dom mieszkalny). Widzieńsko ma charakter miejscowości wypoczynkowej. Znajduje się tutaj dom wypoczynkowy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Nad rzeką znajduje się plaża. Gowienica jest również szlakiem kajakowym, jednak w dół od Widzieńska rzeka jest nieprzystosowana do spływów. Na niewielkim leśnym parkingu w południowej części wsi stoi pomnik- niestety nie znamy jego pierwotnego przeznaczenia.

Zdjęcie ze zbiorów autora

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1905 – 156 mieszkańców

1928 – 180 mieszkańców

2009 – 138 mieszkańców

Mapa Widzieńska z 1912 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *