Dawne zamki w Buku (do 1945 Böck)

W pobliżu wsi Buk zachowały się wyraźne ślady dwóch zamków. Pierwszy znajduje się na południowy wschód od wsi w lesie, na wzgórzu (zamek A), a drugi (zamek B)znajduje się na zachód od pałacu na terenie parku przy dworskiego, kiedyś tuż za nieistniejącym dziś kościołem.

Zapiski z XII-XV wieku, nie dają jednoznacznych wskazówek co do historii obu zamków i właścicieli. Pewnie jest, że zamek B należał do rodziny von Plötz, a zamek A był w XV w. siedzibą głównych linii rodu von Flemming. Po roku 1380 zamek B nie jest już wymieniany jako siedziba rodziny von Plötz i nie są oni już związani z Bukiem. W owym czasie często dochodziło do sporów między rodzinami Flemmingów, co do własności zamku A. W końcu około roku 1500, zawarto ugodę, na mocy której uregulowano własność.

fot. Widoczne oba zamki na mapie LIDAR

Czytaj dalej „Dawne zamki w Buku (do 1945 Böck)”

Lapidarium Goleniów – październik 2024

Goleniowskie lapidarium powstawało przez 4 lata. Nagrobki zgromadzone na cmentarzu komunalnym, pochodzą z cmentarzy ewangelickich znajdujących się przy dzisiejszej ulicy Wojska Polskiego oraz ulicy Szczecińskiej. Dziś w miejscu w/w cmentarzy znajdują się parki. Wszyscy pochowani na tych cmentarzach, nigdy nie zostali ekshumowani. Cześć nagrobków została odnaleziona i uratowana, przy budowie drogi powiatowej z Żółwiej Błoci do Niewiadowa. Użyto ich jako utwardzenie drogi w latach 70-tych XX wieku, a przywieziono je z cmentarza przy ulicy Szczecińskiej. Władze Gminy Goleniów w 2020 roku przekazały pod lapidarium miejsce na goleniowskim cmentarzu komunalnym przy ulicy Przestrzennej.

Czytaj dalej „Lapidarium Goleniów – październik 2024”

Kłodzino (do 1945 Klötzin)

Wieś położona jest 4,5 km na południe od Golczewa w powiecie kamieńskim, w Gminie Golczewo.

Nazwa wsi pochodzi od polskiego słowa  kluczyny, co oznacza kawałek pola lub lasu zarośniętego kluczyną.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z roku 1314, kiedy to wymieniana jest pod nazwą Clustin jako lenno braci Hermana, Bruna i Heinricha von Besterbele, którzy płacą dożywotnio dziesięcinę z wsi biskupowi kamieńskiemu Heinrichowi. W 1317 wieś wymieniana jest pod nazwą Clostyn. W 1322 roku książęta pomorscy Otto I, Warcisław IV i Barnim III, jako odszkodowanie za zamek Ramelow, dają biskupowi kamieńskiemu Konradowi wieś Klötzin. W 1324 roku wymieniany jest Rolete Plötz, kasztelan z Quarkenburg (Błotno), który pobiera rocznie 6 marek, zamiast dziesięciny od chłopów.

fot. Widokówka z roku 1930. Zdjęcie z polska-org.pl

Czytaj dalej „Kłodzino (do 1945 Klötzin)”

Łęgno (do 1945 Langendorf)

Wieś położona 13 km na północ od Nowogardu, w gminie Nowogard, powiatu goleniowskiego.

W latach 30-tych XX wieku, odnaleziono tu 2 kamienne topory, krzemienną piłę.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1334 roku, kiedy to dziekan katedry w Cammin (Kamień Pomorski) i kasztelan w Quarkenburgu (Błotno) Roleke Plotze uzganiają, że rolnicy z Langendorf powinni oddać dziekanowi to, co jest ogólnie oddawane w obwodzie Quarkenburg. Około roku 1380 wieś należała do Quarkenburg. Od XVI wieku wieś wymieniana jest jako własność von Flemmingów i należała do Böck (Buk).

fot. Mapa wsi z 1941 roku.

Czytaj dalej „Łęgno (do 1945 Langendorf)”