Żarnowo ( do 1945 Altsarnow)

Żarnowo położone jest w Gminie Stepnica, powiat goleniowski przy drodze krajowej nr.111 ze Stepnicy do Wolina.

Pierwsza osada znajdowała się dawniej przy drodze wiejskiej i pocztowej na trasie Gollnow-Wollin ( Goleniów – Wolin ). Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1280. Dalsze wzmianki o wsi pochodzą z lat 1291 i 1318. W 1394 Bogusław VIII potwierdził, że Lüdeke von Massow sprzedał klasztorowi w Wolinie połowę wsi Sarnow, na północy razem z domostwami mieszkalnymi i jedną chatę od strony południowej oraz 2/3 wsi Lanke ( Łąka).

Warcisław VII przekazuje klasztorowi wsie Sarnow i Lanke wraz z całym majątkiem, jaki Ludolf von Massow posiadał jako lenno, nie naruszając jednak praw, jakie rodziny von Muckerwitz i von Zastrow mają do swoich lenn.W roku 1395 Bogusław VIII i Warcisław VII, potwierdzają własność wsi Sarnow i Lanke na rzecz klasztoru wraz ze wszystkimi przynależnościami oraz wolne od podatków i usług.

Czytaj dalej „Żarnowo ( do 1945 Altsarnow)”

Kościół w Rzystnowie ( do 1945 Rissnow)

We wsi znajduje się kościół filialny p.w. św. Stanisława Kostki.

Nie wiadomo kiedy powstał pierwszy, najprawdopodobniej drewniany kościół. Wiemy na pewno, iż w 1585 roku wybudowano nową ambonę. W 1594 wybudowano wieżę z dwoma dzwonami.

W 1666 kościół gruntownie przebudowano. Powstał nowy kościół murowany o konstrukcji szachulcowej z oszalowaną wieżą, również o konstrukcji szachulcowej. W 1787 roku wieża i 1/3 część nawy zostały zniszczone. Przyczyna zniszczenia nie jest znana. Kościół szachulcowy został rozebrany i w latach 1856 – 1858 wybudowano nowy kościół, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Powstał budynek halowy, prawostronny z chórem, otynkowany na podbudówce z kamienia polnego.  W roku 1930 przeprowadzono renowację kościoła.

fot. Plan kościoła z 1939 roku

Czytaj dalej „Kościół w Rzystnowie ( do 1945 Rissnow)”

Racimierz ( do 1945 Hermannsthal )

Wieś leży w sołectwie Żarnowo, na skraju Równiny Goleniowskiej, przy drodze krajowej nr.111 ze Stepnicy do Wolina.

Najstarsze znaleziska pochodzą z epoki kamiennej. Odnaleziono tu siekierę z diorytu oraz siekierę krzemienną. Odnaleziono również urny z nieznanego okresu.

Pierwsza pisana wzmianka o wsi, pochodzi z 1816 roku, kiedy to folwark Altsarnow, należący do Oberamtmanna Caftnera, został podzielony pomiędzy 15 osadników. Osada zajmująca 547 akrów magdeburskich, otrzymała nazwę Hermannsthal. Pozostałą część majątku, wpisano w rejestrze rycerskim w roku 1828 jako Altsarnow – Gut ( Żarnowo). Początkowo do majątku należały wsie Schminz ( Śmieć) i Neusarnow ( Żarnówko), ale później zostały rozdzielone. W 1870 roku wieś łącznie z Hammelschäferei zajmowała obszar mieszkalny o powierzchni 1957 akrów, było 81 właścicieli i 608 mieszkańców. We wsi znajdowały się dwa wiatraki.

W roku 1934, został rozebrany ostatni budynek mieszkalny z czasów założenia osady.

Czytaj dalej „Racimierz ( do 1945 Hermannsthal )”