Kategorie
Gmina Maszewo Historia miejscowości Powiat goleniowski

Tarnowo ( do 1945 Grossenhagen )

Wieś jest położona 8 km na zachód od Maszewa, przy lokalnej drodze Tarnowo-Mosty.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1523 roku. Wynika z niej, że część ziem w Tarnowie należała do rodu rycerskiego Petersdorpe (Petersdorf). Z dokumentu z 1689 wiadomo, że pozostałe części posiadała kapituła kamieńska a także generał von Weyer. W tym to roku całość ziem przejęli członkowie rodziny Petersdorf. W 1744 majątek sprzedano, lecz w krótkim czasie (1763) powraca do rodziny Petersdorf, pozostając ich własnością do roku 1945. W 1872 r. do majątku należało 13 budynków mieszkalnych, 1 przemysłowy oraz 13 innych obiektów – zapewne gospodarczych. Areał gruntów w k. XIX w. wynosił 790 ha (w 2. ćwierci XX w. powiększony do 1 121 ha).

fot. Kamień z inicjałami von Peterdorfów umieszczony w murze okalającym dawny majątek

Oprócz majątku w Tarnowie istniała niewielka wieś chłopska. Brak wcześniejszych danych historycznych pozwala mniemać, że wydzieliła się stosunkowo późno. W 1872 r. było tu 6 gospodarstw chłopskich a w liczbie 10 budynków mieszkalnych znajdował się dom pastora, dom wdów po kaznodziejach a także dom zakrystiana – pełniący rolę szkoły wiejskiej.

fot. Kamień w murze kościoła z inicjałami jednego z członków rodziny von Petersdorf

 Kościół wybudowano przypuszczalnie w k. XVIII v. i przebudowano w 1 pół. XIX w., zakładając przy nim cmentarz. Pierwotnie kościół posiadał wieżę, która została rozebrana po wojnie. W ścianie kościoła umieszczona jest tablica pamiątkowa poświęcona jednemu z członków rodziny Petersdorf.

fot. Plan kościoła.

Jej treść brzmi (tłumaczenie tekstu Tomasz Wetta) :

„Ku pamięci Hermanna Bruno von Petersdorff urodzonego tutaj 20 czerwca 1844 roku porucznika w 3 Turyńskim Regimencie Piechoty nr 71, poległego na czele dowodzonego przez niego oddziału podczas zwycięskiej operacji przeciwko wrogowi w dniu 22 lipca 1866 roku, w ostatniej godzinie walki pod Gamsenberg k/Pressburga. Jego zwłoki zostały pochowane przez jego kameradów na cmentarzu w Murchegg w Dolnej Austrii. Jego dusza odeszła do Boga, od którego przyszła i teraz jest pod jego opieką. Pamięć o nim żyje w sercach wszystkich, którzy go znali, nosił on bowiem w sobie pokój, radość, miłość i poczucie obowiązku, aż po dzień swojej śmierci.”

Tuż za parkiem znajduje się pomnik, poświęcony dwóm Matyldom z rodu von Petersdorf.

Były w rodzinie von Petersdorf dwie Matyldy. Pierwsza to Mathilde Hippolyta Von Petersdorff urodzona 22 października 1838 roku w Tarnowie. Była córką Hermana K. V.Petersdorff, Heer von Großenhagen i Hippolyty Freiin Sophie Von Bülow. Zmarła w Saksonii 11 października 1929 roku. Druga to Mathilde Henriette Julie von Petersdorff (z domu Von Schwemler). Urodziła się 20 listopada 1829 roku w Trier. Była żoną Kurt G.F. von Petersdorff i zmarła w Tarnowie 19 lipca 1906 roku.

W 1932 r. w Tarnowie było 28 budynków mieszkalnych i 65 gospodarczych.

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1872 – 266 mieszkańców

1932 – 287 mieszkańców

2006 -191 mieszkańców

Mapa Tarnowa przed 1945 rokiem

Źródło: www.maszewo.pl,własne 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *