Kategorie
Biały Grosz

Ocalić od zapomnienia – Wojcieszyn 23.09.2017

Wojcieszyn (do 1945 roku Eberstein), niewielka, urocza wieś w gminie Nowogard, kryła na swoim cmentarzu prawdziwą perełkę- pomnik poświęcony mieszkańcom wsi, którzy polegli podczas I wojny światowej.

Pomnik przeleżał w ziemi kilkadziesiąt lat, na szczęście zachowała się pamięć o nim i dzięki temu

„Biały Grosz” wraz z mieszkańcami wsi pomógł mu ponownie stanąć na cmentarzu.

Cała akcja wydobycia pomnika odbyła się w sobotę 23. 09. 2017. Wszystko szło sprawnie- pogoda dopisała, mieszkańcy byli zaangażowani i pomocni, błyskawicznie znikały chaszcze i zarośla, a pomnik sprawnie pomógł wykopać i ustawić operator koparki.

Zachwyt wszystkich wzbudził doskonały stan zachowania tego pokaźnego obelisku i wciąż czytelne napisy, dzięki czemu wiemy, że z tej wsi poległo 17 mężczyzn, w tym 4, prawdopodobnie, braci. Niestety zniszczeniu uległy ozdoby pomnika- miecz i wieńczący pomnik orzeł. Zostały rozbite podczas zakopywania pomnika lub zaraz po II wojnie. Odnaleziono tylko części tych ozdób.

W trakcie porządkowania cmentarza członkowie stowarzyszenia poszukiwali również nagrobków z cmentarza. Niestety mimo poszukiwań odnaleziono tylko piękną księgę wykonaną z kamienia (z napisami) oraz parę pobitych elementów pomników. Wygląda na to, że w latach, gdy dewastowanie cmentarzy było dopuszczalne wyczyszczono cmentarz bardzo dokładnie i wg mieszańców płyty pojechały do Nowogardu na umocnienie nabrzeża jeziora 🙁

„Biały Grosz” pragnie raz jeszcze podziękować Pani Sołtys Andżelika Saja i mieszkańcom wsi za pomoc i aktywny udział w tej akcji.

Autor i zdjęcia: Beata Polińska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *