Kopice ( do 1945 Köpitz ) – cmentarz ewangelicki

W wiosce znajdowały się dwa cmentarze ewangelickie. Pierwszy najstarszy, znajdował się przy kościele, który został rozebrany po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku. Dziś po kościele i cmentarzu przykościelnym nie ma śladu, na ich miejscu stoją domy.

fot. Wejście na cmentarz przykościelny -rok 1990. Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie

fot. Widok na teren cmentarza i miejsce gdzie stał kościół-rok 1990. Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie

Czytaj dalej „Kopice ( do 1945 Köpitz ) – cmentarz ewangelicki”

Widzieńsko ( do 1945 Hohenbrück ) -cmentarz ewangelicki

Cmentarz ewangelicki w Widzieńsku został założony w 1920 roku. Znajduje się na zachodnim skraju wsi w zakolu rzeki Gowienica. Ostatni pochówek odbył się tam w 1947 roku.

Czytaj dalej „Widzieńsko ( do 1945 Hohenbrück ) -cmentarz ewangelicki”

Budno (do 1945 roku Buddendorf) – cmentarz ewangelicki

Cmentarz znajduje się w środku wsi. Pierwotnie na jego terenie znajdował się kościół wybudowany w 1822 roku. W latach 70-tych XX wieku został rozebrany. Link do opisu wsi i kościoła: http://historia-zachodniopomorskie.pl/?p=35

Czytaj dalej „Budno (do 1945 roku Buddendorf) – cmentarz ewangelicki”

Podańsko – (do 1945 Puddenzig )- cmentarz ewangelicki

Cmentarz ewangelicki znajduje się przy drodze do Zabrodzia, tuż za wsią po lewej stronie. Cmentarz w formie kwadratu o wymiarach 34 x 36 metrów z wyraźnie zarysowaną aleją drzew. Został założony w drugiej połowie XIX wieku.

Czytaj dalej „Podańsko – (do 1945 Puddenzig )- cmentarz ewangelicki”