Kościół w Rzystnowie ( do 1945 Rissnow)

We wsi znajduje się kościół filialny p.w. św. Stanisława Kostki.

Nie wiadomo kiedy powstał pierwszy, najprawdopodobniej drewniany kościół. Wiemy na pewno, iż w 1585 roku wybudowano nową ambonę. W 1594 wybudowano wieżę z dwoma dzwonami.

W 1666 kościół gruntownie przebudowano. Powstał nowy kościół murowany o konstrukcji szachulcowej z oszalowaną wieżą, również o konstrukcji szachulcowej. W 1787 roku wieża i 1/3 część nawy zostały zniszczone. Przyczyna zniszczenia nie jest znana. Kościół szachulcowy został rozebrany i w latach 1856 – 1858 wybudowano nowy kościół, który przetrwał do dzisiejszych czasów. Powstał budynek halowy, prawostronny z chórem, otynkowany na podbudówce z kamienia polnego.  W roku 1930 przeprowadzono renowację kościoła.

fot. Plan kościoła z 1939 roku

fot. Zdjęcie z kolekcji Wojciech Janda

fot. Widok współczesny z roku 2021, zdjęcie autora

Wyposażenie kościoła pochodziło z połowy XIX wieku, oprócz następującego wyposażenia pochodzącego z wcześniejszych lat :

-Żyrandol z brązu, 16 ramienny. Na tralce znajdował się podwójny orzeł w koronie. Na kuli wygrawerowany był napis: MICHAEL SCHVLTZ. Żyrandol pochodził z XVII wieku.

fot. Żyrandol z kościoła, zdjęcie rok 1939

– Kielich o wysokości 24 cm i średnicy13,5 cm, wykonany z cyny. Na stopie napis: M.L.LIHSNER 1755

– Kielich o takich samych parametrach j.w, lecz bez żadnych napisów

– Kielich o wysokości 26 cm i średnicy 10 cm. Kielich był posrebrzany, na stopie wygrawerowany był napis: I.G HOLTZ 1857

-Dzwon o wysokości 75 cm wykonany z brązu. Zdobiona korona. Poniżej krawędzi górnej, znajduje się wypukły napis wykonany gotykiem :

„O REX GLORIAE QUI VENIT CUM TEMPO”

„ O, KRÓLU CHWAŁY, KTÓRY PRZYCHODZISZ Z CZASEM” – tłumaczenie i rozszyfrowanie oryginalnego napisu z dzwonu Karolina Ćwiek- Rogalska

– Poniżej widoczna z prawej strony sygnatura mistrzowska znajdująca się na dzwonie z XV wieku.

fot. Zdjęcie dzwonu z 1939 roku

fot. Zdjęcie dzwonu z 2021 roku- to ten sam dzwon co na zdjęciu z roku 1939

Ponadto w kościele znajdowała się na ścianie północnej drewniana tablica poświęcona poległym w wojnie z lat 1813/1815 , czyli z okresu wojen napoleońskich. Poza tym w kościele znajdowało się pudełko na opłatki i dzbanek na komunię- wszystko zostało podarowane w 1857 przez Holtz. W 1939 spisano, również jako wyposażenie kościoła naczynie do chrztu, wykonane z cyny o długości 35 cm. Naczynie w formie Lekythosa czyli niewielkie dzbankowate naczynie o wydłużonym kształcie przeznaczone na oliwę i płynne pachnidła. Znajdował się na nim napis – : Kościół w Rissnow”. Naczynie pochodziło z pierwszej połowy XIX wieku.

fot. Widok zewnętrzny kościoła – rok 2021

fot. Wnętrze kościoła w roku 2021

Po wojnie w dniu 1 października 1946 roku kościół został poświęcony p.w. św. Stanisława Kostki.

Obecnie jest kościołem filialnym parafii Chrystusa Króla w Żarnowie w Dekanacie Wolin.

fot. Zabytkowe klamki i zamek w kościele

fot. Rzystnowskie witraże z nawy głównej

Zdjęcia współczesne: Wojciech Janda

Tłumaczenie z języka niemieckiego: Tomasz Wetta

Serdeczne podziękowania dla Karoliny Ćwiek- Rogalskiej

Jeden komentarz do “Kościół w Rzystnowie ( do 1945 Rissnow)”

  1. Po prawej stronie wewnątrz kościoła bliżej ołtarza ławki były ustawione bokiem do ołtarza przodem do ambony.W tej części kościoła miałam kiedyś lekcje religii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *