Ocalić od zapomnienia – Łękinia (Friedrichsdorf) -11.05.2019

Dziś w bardzo silnym składzie przeprowadziliśmy porządkowanie ewangelickiego cmentarza na terenie nieistniejącej wioski Friedrichsdorf koło Pucic.

Wioska w 1925 roku liczyła 149 mieszkańców i znajdowały się w niej 42 domy. W czasie wojny mocno zniszczona, a po wojnie pozostałości zostały rozebrane.

Cmentarz znajduje się w lesie należącym do Nadleśnictwa Kliniska. To właśnie z pracownikami nadleśnictwa, uczniami z Zespołu Szkół Prywatnych „Szkolna 13” tzw. Dinozaur w sile 27 uczniów i dwie Panie nauczycielki oraz silna ekipa naszego stowarzyszenia spędziliśmy kilka godzin na sprzątaniu i odnajdywaniu nagrobków.

Cmentarz był strasznie zdewastowany, zarośnięty i zasypany śmieciami. Wspólnymi siłami usunęliśmy śmieci oraz wycięte przez pracowników nadleśnictwa zbędne krzaki i drzewa.

Zaskoczeni byliśmy ilością odnalezionych pod ziemią nagrobków, bo wcześniejsza wizja lokalna nie zapowiadała takiej ich ilości.

Na koniec akcji Nadleśnictwo Kliniska przygotowało dla wszystkich ognisko z kiełbaskami oraz napojami i obdzieliło młodzież drobnymi prezentami.

Bardzo dziękuję Nadleśnictwu Kliniska za pomoc w organizacji, dzieciom ze „Szkolnej 13” za udział i oczywiście wszystkim członkom stowarzyszenia za obecność.

Mamy nadzieję, że ta wspólna akcja rozwinie się w większą współpracę co już zostało zapowiedziane przy ognisku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *