Ocalić od zapomnienia – Bodzęcin (Bosenthin) 29.09.2018

Zgodnie z zapowiedzią dziś wspólnie z mieszkańcami wsi Bodzęcin prowadziliśmy prace na cmentarzu przykościelnym mające na celu stworzenie lapidarium. Udało nam się wykonać zadanie w 100%.

Dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz członków stowarzyszenia stworzyliśmy od zera piękne miejsce, gdzie umieściliśmy wszystkie uratowane nagrobki oraz żeliwne krzyże. Niektóre z tych krzyży są datowane na XVIII wiek. Część nagrobków była połamana, więc potrzebne były prace naprawcze. Jak widać na zdjęciach, jeden z nich musiał być po zacementowaniu spięty pasami.

Zamontowaliśmy również tablicę informacyjną z opisem historii wsi i historycznymi zdjęciami. Cały opis jest w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim -czyli zrobiona już zawodowo i na lata 😉 Tablicę ufundowała Gmina Osina, której to Wójt Pan Krzysztof Szwedo odwiedził nas podczas prac.

Całość prac wykonywana była na podstawie pozwolenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Lapidarium zostało poświęcone przez proboszcza parafii p.w. św. Katarzyny w Goleniowie, do której to należy kościół w Bodzęcinie.

Dziękuję wszystkim obecnym za pomoc i zaangażowanie, Pani Sołtys Annie Pałczyńskiej za pyszny poczęstunek -szczególnie fasolkę po bretońsku 😉

Podziękowania również dla Joanny Cudziło za pomoc w tłumaczeniu historii wsi na języki obce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *