Kategorie
Gmina Goleniów Historia miejscowości Powiat goleniowski

Stawno (do 1945 Stevenhagen)

Wieś jest położona, przy drodze prowadzącej z Goleniowa do Klinisk jadąc w kierunku Stargardu Szczecińskiego.

Najstarsze ślady osadnictwa na terenie wsi sięgają neolitu. Znaleziska archeologiczne pozwalają przypuszczać, że istniała tutaj osada kultury ceramiki sznurowej. Późniejsze znaleziska, m.in. cmentarzyska popielnicowe, świadczą o istnieniu tutaj osady kultury łużyckiej.

 Stawno zostaje założone w wieku XVIII, na wykarczowanych byłych terenach leśnych. Założycielem był Urząd Domenalny w Stargardzie Szczecińskim. Wieś została założona na planie ulicówki. Znajdował się tutaj kościół, cmentarz, kilka gospodarstw, w 1872 roku ok. 180 mieszkańców.

W 1884 r. wybudowano kościół (dzisiaj jest p.w. Opieki św. Józefa), który. We wsi znajdował się także nieistniejący dziś młyn wodny oraz pochodząca z końca XIX wieku remiza.

Głównym zabytkiem jest kościół pw. Opieki św. Józefa, zbudowany w roku 1884. Został on zbudowany na planie prostokąta, z wieżą i prezbiterium, z kamienia ciosanego (korups) i cegły. Kościół posiada ozdobne portale, gzymsy i ostrołukowe okna. Dach jest dwuspadzisty, a hełm wieży ośmioboczny. Zabytek zbudowany w stylu neogotyckim.

fot. Ambona w stylu elektycznym z końca XIX wieku

fot. Neogotycki ołtarz główny z końca XIX wieku

fot. Herb kolatora- fundatora, wisi wewnątrz wieży kościelnej

W pobliżu kościoła znajdował się cmentarz. Przy kościele znajduje się pomnik upamiętniający byłych mieszkańców Stawna , którzy zginęli na frontach I wojny światowej .

Obecna zabudowa wsi pochodzi głównie z przełomu XIX i XX wieku. Do zabytków należą ryglowe i murowane domy mieszkalne, w tym budynek dawnej szkoły, czynnej do lat 90. XX wieku.

Po 1945 r. wieś przejściowo nazywała się Stawiska, a później Stawno.

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1872 – 185 mieszkańców

1925 – 172 mieszkańców

2000 – 112 mieszkańców

Mapa Stawna przed 1945 rokiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *