Raduń (do 1945 Schwabach)

Wieś znajdowała się około 3 km na północ od miejscowości Święta.

Tereny rozciągające się wzdłuż zachodniej strony Domiąży zostały w roku 1312 nadane przez księcia Otto I miastu Szczecin. Miasto wówczas sprowadziło tu pierwszych kolonistów, którzy na osuszonych terenach zakładają pierwszą osadę leżącą ok. 3 km na północ od dzisiejszej wsi Święta. Pierwotna nazwa powstałej wsi brzmiała Raddun potem Radunschen Berg. Trudno dostępny podmokły teren zahamował jednak na długo proces osadniczy tych ziem. Założona wieś podupada. W roku 1750 król pruski Fryderyk II nadaje ją generałowi von Stille, który sprowadza nowych kolonistów i nadaje jej nową nazwę Schwabach. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1754 roku, kiedy to była własnością miasta Szczecin, a następnie Jana Christiana Schwanka. Następnie należała do rodzin Marquardt, Karola Fryderyka Juliusza Campa, Edwarda Schwinninga oraz Carla Theodora Gustava Kickebuscha. W początkach XX wieku wieś ponownie staje się własnością Szczecina.

Raduń rok 1925 ,fot. z kolekcji Wojciech Janda

We wsi znajdowały się dwa cmentarze .We wsi funkcjonował również port do którego przypływał parowiec dwa razy dziennie: rano kiedy to zabierał pasażerów oraz do 800 baniek na mleko, z których każda zawierała 20 l i odwożono je do mleczarni w Szczecinie, a w drodze powrotnej odwoził puste bańki.

Widok na port w Raduni, widok przedwojenny

W pobliżu wioski nad brzegiem Odry znajdowały się dwie latarnie ,obie do dziś służą żegludze po Odrze.

Wygląd jednej z latarni (prawdopodobnie tej położonej tuż obok portu) w 1931 roku

Podczas II wojny światowej w obrębie wsi zostały usytuowane stanowiska obrony przeciwlotniczej broniącej przed nalotami alianckimi Zakładów Benzyny Syntetycznej „Hydrierwerke Stettin-Politz” znajdujących się po drugiej stronie Domiąży. W czasie alianckich nalotów w latach 1944-45 wieś została mocno zniszczona. Po roku 1945 wsi przywrócono nazwę Raddun, ale nie odbudowano. Przeznaczona została do rozbiórki, część cegły trafiła do odbudowy Warszawy. Dzisiaj już tylko możemy jej ślady rozpoznać po powstałych zdziczałych drzewach owocowych, zniszczonych cmentarzach i resztkach zachowanych stanowisk obrony przeciwlotniczej.

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1905 – 196 mieszkańców

1933 – 201 mieszkańców

1939 – 191 mieszkańców

Mapa Radunia z 1938 roku

Źródło:www.odyssey.pl, własne, z archiwum Mieczysława Kopieckiego, www.ostpommern.de

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *