Kategorie
Gmina Goleniów Historia miejscowości Nieistniejące miejscowości Powiat goleniowski

Jedliny (do 1945 Wolfshorst)

Wieś została założona przez miasto Szczecin w roku 1725 na obrzeżu lasu w pobliżu rzeki Krępy. Nazwa wsi powstała od uroczyska leśnego będącego dawniej wilczym gniazdem. W XIX wieku wieś połączona została z dobrami Świętej w jedno dominium będące własnością Szczecina. W 1905 roku w było tu kilkanaście zagród i 189 mieszkańców. Po roku 1945 wieś otrzymała nową nazwę Jedliny, opuszczona i nie zasiedlona uległa rozbiórce w latach pięćdziesiątych i przestała istnieć.

fot. Zdjęcie wioski z lat 40-tych. Pochodzi ze zbioru Alexa Krahna, którego potomkowie mieszkali w tej wsi.

fot. Zdjęcie z kolekcji Alexa Krahna. Na pierwszym u góry widoczna gospoda Ferdinanda Holza, obok główna ulica wsi. Na dolnym zdjęciu leśniczówka, która znajdowała się nad rzeką Krampą obok wsi.

W okresie II wojny światowej stacjonowała tutaj jedna ciężka bateria przeciwlotnicza stacjonarna: 1./schwere Flak Abteilung 422 – która wchodziła w skład obrony przeciwlotniczej zakładów paliwa syntetycznego w Policach. W okresie obrony przyczółka w Świętej obsługa bateria miała wielu rannych i jednego zabitego. Pod koniec marca 1945 roku baterię ewakuowano w rejon Trzebieży, gdzie weszła w skład siedmiu baterii przeciwlotniczych w tym rejonie.

W pobliżu wioski przepływa rzeka Krampa, przy której ujściu do Odry w okresie przed wojennym znajdowała sie przystań jachtowa oraz restauracja. Dziś po niej nie ma śladu.

Mapa Jedlin z 1938 roku

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *