Wieś została założona przez miasto Szczecin w roku 1725 na obrzeżu lasu w pobliżu rzeki Krępy. Nazwa wsi powstała od uroczyska leśnego będącego dawniej wilczym gniazdem. W XIX wieku wieś połączona została z dobrami Świętej w jedno dominium będące własnością Szczecina. W 1905 roku w było tu kilkanaście zagród i 189 mieszkańców. Po roku 1945 wieś otrzymała nową nazwę Jedliny, opuszczona i nie zasiedlona uległa rozbiórce w latach pięćdziesiątych i przestała istnieć.
fot. Zdjęcie wioski z lat 40-tych. Pochodzi ze zbioru Alexa Krahna, którego potomkowie mieszkali w tej wsi.


W okresie II wojny światowej stacjonowała tutaj jedna ciężka bateria przeciwlotnicza stacjonarna: 1./schwere Flak Abteilung 422 – która wchodziła w skład obrony przeciwlotniczej zakładów paliwa syntetycznego w Policach. W okresie obrony przyczółka w Świętej obsługa bateria miała wielu rannych i jednego zabitego. Pod koniec marca 1945 roku baterię ewakuowano w rejon Trzebieży, gdzie weszła w skład siedmiu baterii przeciwlotniczych w tym rejonie.
W pobliżu wioski przepływa rzeka Krampa, przy której ujściu do Odry w okresie przed wojennym znajdowała sie przystań jachtowa oraz restauracja. Dziś po niej nie ma śladu.


Mapa Jedlin z 1938 roku