Pomnik Barnima I – 15.10.2016

Pomnik księcia Barnima w Goleniowe – ręka w górę, kto wie, gdzie się znajduje?

Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz” postawiło sobie za cel przywrócenie świetności tego miejsca. Nie od razu uda się nam odzyskać pierwotny wygląd tego pomnika i parku, ale kto wie, może drobnymi krokami się uda?

Pomnik znajduje się na obrzeżach Goleniowa, w parku im. I. Paderewskiego, nieco zapomnianym obecnie miejscu, w pobliżu Nadleśnictwa Goleniów, które przed wojną stanowiło piękne i zadbane miejsce wypoczynku mieszkańców.

Właśnie w tym parku, 1 lipca 1868 roku, mieszkańcy miasta posadzili dęby w 600-letnią rocznicę nadania praw miejskich dla miasta Goleniów. Czy posadzono ich tyle, ile lat liczył Goleniów? To pozostaje jeszcze, niestety, tajemnicą. W 1908 roku postawiono tu pomnik upamiętniający księcia Barnima oraz obchody 600-lecia właśnie.

Po wojnie park przestał spełniać swoją rekreacyjną funkcję i stracił swój urok. Nie było już kwiatów, ścieżek i ławek, a liczne pomniki zostały zdewastowane. Pomnik Barnima pozostał po prostu wielkim głazem na postumencie. Zapomnianym, zniszczonym i zaniedbanym.

Na podstawie starych zdjęć Biały Grosz poczynił pierwsze kroki jego restauracji.

15.10.2016 na miejscu pojawiła się silna ekipa członków stowarzyszenia wraz z nieocenioną pomocą Pawła Zmaczyńskiego, który użyczył swojej ładowarki. Uporządkowano okolice pomnika, a wszystkie kamienie, dotąd rozrzucone po okolicy, zostały przeniesione na swoje pierwotne miejsce. Pomnik czeka jeszcze czyszczenie z mchu i szpecących napisów, a docelowo zostanie przywrócona mu tablica, której ufundowanie obiecał Burmistrz Goleniowa.

01.07.2018 roku obchodzić będziemy 750-tą rocznicę nadania praw miejskich. Liczymy, że wszyscy mieszkańcy będą mogli świętować ten dzień również w odnowionym i uporządkowanym parku, a pomnik Barnima będzie naszą wspólną schedą świadczącą o wieloletniej historii Goleniowa.

Autor: Beata Polińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *