Kategorie
Gmina Goleniów Historia miejscowości Powiat goleniowski

Danowo (do 1945 Jakobsdorf)

         Wieś leży ok. 12 km na południowy wschód od Goleniowa, przy drodze łączącej Mosty z Rożnowem, nad strugą Wiśniówką, prawym dopływem Iny, przy byłej linii kolejowej nr 424, na Równinie Nowogardzkiej, w terenie pagórkowatym (wzgórza morenowe – drumliny), w okolicach niewielkich obszarów leśnych wschodnich fragmentów Puszczy Goleniowskiej.

         Najstarsze ślady osadnictwa na terenie Danowa datowane są na średniowiecze. Pierwsza wzmianka pochodzi z wieku XIV, kiedy to powstała wieś na planie nieregularnej ulicówki z folwarkiem i założeniem pałacowo-parkowym, należąca do XVII wieku do rodziny von Flemming z siedzibą w Maciejewie, a następnie do rodu von Petersdorf, Kanneberg, Laabs i von Flugge. Przed II wojną światową była to średniej wielkości wieś, należąca do Eryka von Flugge. Znajdował się tutaj ewangelicki kościół i cmentarz, folwark, park oraz cegielnia. W pobliżu biegła linia kolejowa łącząca Goleniów z Maszewem. Po II wojnie światowej wieś nazywała się Czarnowo

 W wiosce warto zwrócić uwagę na kościół. Wybudowany w XVII wieku w stylu późnego gotyku z kamieni polnych. Dzwonnice do niego dobudowano w XVIII wieku, dzwonnicę oszalowano deskami. Kolejną przebudowę kościół przeszedł w XIX wieku, wtedy to nadano jemu styl neogotycki. Po II wojnie światowej kościół popadł w ruinę .W  1995 roku z inicjatywy mieszkańców wsi rozpoczęto odbudowę kościoła. Siłami mieszkańców kościół odbudowano i oddano do użytku w 1997 roku.

W pobliżu wejścia na plac przykościelny ustawiono tablice pamiątkową w dwóch językach polskim i niemieckim z treścią:

„ Kościół ten został odbudowany 50 lat po II wojnie światowej przez mieszkańców Danowa. Ku pojednaniu obu Narodów Polskiego i Niemieckiego żyjących tu na tej ziemi. 26.08.1995 r.”

W ścianie szczytowej umieszczono epitafium poświęcone  poległym w okresie I wojny światowej na frontach Europy mieszkańcom Jakobsdorf.

         We wsi pozostały zabudowania folwarczne rodziny Laabs- który był właścicielem ówczesnej fabryki mebli w Goleniowie –WILAGO. Po wojnie zabudowania użytkowało Państwowe Gospodarstwo Rolne w Mostach. W roku 1989 zabudowania folwarczne zostały opuszczone przez PGR. W zabudowaniach zachowała się piękna aleja kasztanowa.

 W marcu 1945 roku we wsi stacjonował II dywizjon 10-go pułku artylerii pancernej SS należacy do 10 dywizji pancernej SS „Frundsberg dowodzonej przez SS-Sturmbannführera Heinricha Brinkmanna

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1734- 120-140 mieszkańców
1871- 215 mieszkańców
1905- 254 mieszkańców
1925- 262 mieszkańców
1939- 250 mieszkańców
2000- 234 mieszkańców

2009- 259 mieszkańców

Mapa Danowa z 1922 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *