Kategorie
Biały Grosz

„Na ratunek cmentarzom” – Tarnówko- 18.04.2015

Jednym z celów statutowych Naszego Stowarzyszenia jest dbałość o stare poniemieckie cmentarze. Tym razem obraliśmy na cel strasznie zarośnięty i zaśmiecony, były cmentarz ewangelicki w miejscowości Tarnówko umiejscowiony w samym centrum wioski.

Prace związane z porządkowaniem podzieliliśmy na dwie części, ponieważ ilość krzewów i drzewek nie była możliwa do wycięcia w jeden dzień. Pierwszy raz stawiliśmy się na miejscu 11.04 2015 w sile 10 członków Stowarzyszenia. W tym dniu wycięliśmy około 70 % krzaków, co zajęło nam pełne 8 godzin intensywnej pracy. Swoimi działaniami wzbudziliśmy zainteresowanie mieszkańców, co zaowocowało rozmową z Panią Sołtys (wybrana dwa dni wcześniej) Justyną Marciniak.

Z Panią Sołtys ustaliliśmy, iż za tydzień wspólnie z Nami będą również pomagać przy porządkowaniu cmentarza mieszkańcy wsi. W dniu 18.04.2015 o godzinie 9 rano pod cmentarzem czekała już spora grupa mieszkańców wraz z Panią Sołtys. Ilość chętnych do pomocy mieszkańców była dla Nas miłym zaskoczeniem. Z tak wielkim odzewem jeszcze nie spotkaliśmy się w żadnej z miejscowości, w których rewitalizowaliśmy cmentarze, co zasługuje na najwyższy szacunek i ukłon w stronę Pani Sołtys, że zdołała w tak krótkim czasie swojej kadencji zmobilizować tylu mieszkańców. W czasie przerw mieszkańcy serwowali przepyszne ciasto oraz kawę – za co bardzo dziękujemy.

Wspólnymi siłami dokończyliśmy sprzątanie cmentarza. Mieszkańcy wycięli i wynieśli z cmentarza wszystkie krzaki, drzewka i śmieci, a Nasze Stowarzyszenia zajęło się odszukiwaniem, oczyszczaniem i stawianiem ocalałych nagrobków, postumentów i krzyży. W trakcie prac poszukiwawczych udało się odnaleźć 40 sztuk całych nagrobków, krzyży i postumentów.  Zaskoczyła nas tak duża ilość, a zarazem ucieszyła, że nie wszystko na przestrzeni 70-ciu lat zostało zniszczone.

W najbliższych tygodniach na cmentarzu stanie tablica informacyjna, na której znajdzie się rys historyczny wsi, stare zdjęcia wraz z mapą sprzed 1945 roku. Będzie to taka sama w wyglądzie tablica, jaką Nasze Stowarzyszenie postawiło w Świętoszewie. Chcielibyśmy, żeby w każdej wsi naszego powiatu stanęły takie tablice, co na pewno podniosłoby świadomość historyczną mieszkańców o swoim miejscu zamieszkania.

Podjęliśmy również próbę ratowania znajdującej się na terenie cmentarza ocalałej wieży kościoła. Zgłosiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, fakt poważnych uszkodzeń dachu i prośbę o natychmiastową naprawę.  Po Naszej interwenci otrzymaliśmy odpowiedź, iż w najbliższych dniach w Tarnówku ma zjawić się inspektor z WKZ, który oceni zniszczenia oraz wskaże Starostwu, co należy zrobić, żeby zabezpieczyć wieżę. Najgorsze jest tylko to, iż Starosta nie musi wcale się na naprawę zgodzić. Ale nie ma, co wpadać w pesymizm i pozostaje mieć nadzieję, że sprawy potoczą się po Naszej myśli. Oczywiście ,  sprawę będziemy monitorować na bieżąco.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *