Kategorie
Biały Grosz

Czas na stepnickie cmentarze – Kopice, Gąsierzyno, Stepnica -kwiecień 2016

W kwietniu rozpoczęliśmy prace mające na celu ocalenie pozostałości po byłych cmentarzach ewangelickich w Kopicach, Gąsierzynie i Stepnicy. Działania prowadzimy we współpracy z gminą Stepnica i Burmistrzem Panem Andrzejem Wyganowskim. Na pierwszy ogień poszły cmentarze w Kopicach i Gąsierzynie. W Kopicach ocalały tylko 4 nagrobki, ale świetnie zachowane, wszystkie odkopaliśmy i zabezpieczyliśmy. Za to w Gąsierzynie znaleźliśmy w ziemi tylko dwa w tym jeden pęknięty – one również zostały zabezpieczone.

Całość prac ma na celu odnalezienie, wyciągnięcie, a następnie przewiezienie ich na cmentarz w Stepnicy, gdzie zostanie stworzone lapidarium dedykowane właśnie tym cmentarzom. Przewiezieniem ich do Stepnicy zajmą się w poniedziałek pracownicy gminy.

W w/w pracach uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia „Biały Grosz” oraz trójka pasjonatów historii ze Stepnicy i w tym miejscu chciałbym im bardzo podziękować za pracę i wielkie zaangażowanie.

W kolejnym tygodniu odwiedziliśmy Stepnicę, która była ostatnim etapem Naszej akcji. Na byłym cmentarzu ewangelickim w Stepnicy, znaleźliśmy 6 nagrobków, które zabezpieczyliśmy w jednym miejscu. Nagrobki zostały przewiezione do Stepnicy, gdzie będą czekać na wykonanie lapidarium. Nie wiemy jeszcze w którym miejscu, będzie znajdować się owe lapidarium, ale mamy plan spotkać się z Panem Andrzejem Wyganowskim Burmistrzem Stepnicy i ustalić to wspólnie wraz z pasjonatami historii ze Stepnicy.

Bardzo chciałbym podziękować wszystkim za pomoc i zaangażowanie w obu akcjach: pasjonatom ze Stepnicy Piotrowi i Krzyśkowi, członkom Białego Grosza – Tomkowi, Danielowi oraz naszej członkini i fotografce Madzi.

W trakcie działań w Kopicach, porozmawialiśmy z mieszkańcami wsi i zasugerowaliśmy im, żeby odnowili swój cmentarz przedwojenny. Pomysł spodobał się mieszkańcom i na efekty nie trzeba było czekać. Wielkie ukłony dla Pana Tomasza Treli oraz Stepnickiej Organizacji Turystycznej z Panią Iwoną na czele. Oczywiście również ukłony dla wszystkich pracujących przy porządkowaniu, mieszkańców wsi.

Wspólnymi siłami usunęli krzaki, posprzątali cały teren, postawili nagrobki oraz na środku umieścili pomnik poświęcony poległym mieszkańcom Kopic, Czarnocina i nieistniejącej już wioski Śmieć w okresie I wojny światowej. Naprawdę należy się wielki szacunek dla mieszkańców, którzy się zaangażowali w działania porządkowe i renowacyjne. Oby więcej takich inicjatyw lokalnych społeczeństw. Brawo !!!

?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *