Kategorie
Gmina Maszewo Historia miejscowości Powiat goleniowski

Maciejewo ( do 1945 Matzdorf )

Miejscowość położona ok. 8 km na północny zachód od Maszewa nad Jeziorem Lechickim.

Początki osadnictwa sięgają tu końca epoki kamiennej (neolitu) oraz czasów kultury łużyckiej i są udokumentowane pojedynczymi znaleziskami fragmentów narzędzi, naczyń i broni. Najstarszym miejscem osadnictwa w Maciejewie jest średniowieczny gród. Do XV w. wraz z przynależnymi mu ziemiami był w posiadaniu rodów von Wisen i Petersdorf (1/3 dóbr). Po wygaśnięciu rodu Wisen ich ziemie książę Bogusław X nadał w 1477 r. w lenno rodowi von Flemming. Od 1672 r. aż do 1945 r. całość dóbr Maciejewa była już własnością rodziny Flemming. Z opisu z 1554 r. wiadomo, że istniał tu obronny zamek z wałami i fosami a na podzamczu była stajnia, piekarnia, browar, młyn i karczma. Była również zagroda chłopska. W XVII w. rodzina Petersdorf stopniowo odsprzedawała swoje włości.

fot. Rycina przedstawiająca pierwszy zamek w Maciejewie

fot. Ruiny zamku w roku 1932

W 1672 r. całość dóbr Maciejewa była już w posiadaniu rodziny Flemming. Z 1688 r. pochodzi wiadomość, że było tu 4 pełno rolnych chłopów i 1 zagrodnik. W szczegółowym inwentarzu dóbr rodu von Flemming, sporządzonym w 1759 r., w części dotyczącej Maciejewa odnotowano m.in., że na zamkowym wzgórzu, oprócz fragmentów dawnych murów, był XVII-wieczny piętrowy dwór z ryglówki, a od strony jeziora był ogród reprezentacyjny na 2 tarasach. Na dawnym podzamczu znajdowały się: piekarnia, browar, wozownia ze stajnią, stajnia i chlewy, dom z sienią i budynek bramny przy moście. Nad potokiem Stepniczką były dwa mosty. Obok były ogrody. Na terenie folwarku gospodarczego, po drugiej stronie potoku znajdowały się: budynek bramny i 2 stajnie, wielka stodoła, 2 obory, owczarnia i dom owczarza.

We wsi istniał wówczas kościół i wieża kościelna, kuźnia oraz zagrody 4 chłopów, 2 zagrodników, 5 chałup folwarcznych, dom zakrystiana (będący też szkołą), chałupa pastucha, dom młynarza i młyn. W 1823 r. miała miejsce regulacja stosunków chłopskich i dworskich oraz spraw majątkowych. Rozebrano wówczas 5 zagród chłopskich, ich ziemię przyłączono do majątku, a chłopi wybudowali się na gruntach Burowa. Zlikwidowano wówczas młyn. Około roku 1800 przestano użytkować dwór na wzgórzu zamkowym. Przez pewien czas pełnił on funkcję domu rządcy, a w roku 1868 został rozebrany. Rok wcześniej, w 1867 r., zbudowano nowy dwór na wschód od Stepniczki, w pobliżu północnego brzegu jeziora. W tymże roku Wilhelm Karol Flemming wzniósł kościół kamienny, sytuując go na innym miejscu niż dawna świątynia. Kościół ryglowy został rozebrany, a otaczający go cmentarz przykościelny uległ kasacji. XIX-wieczne informacje statystyczne o wielkości majątku, zabudowie i zaludnieniu, w przypadku Maciejewa były łączone z danymi z folwarku Dołgie. Obrazują więc stan majątku jedynie w przybliżeniu. W 1899 r. ówczesny właściciel, v. Flemming zbudował, w nowo założonym parku, obecnie istniejący pałac.

W 1909 roku na terenie pałacowego parku umieszczono pamiątkowy kamień –dla uczczenia 700 lat pobytu rodu na Pomorzu. W 1939 r. majątek liczył 1802 ha, w tym 1210 ha lasu. W 1932 r. w Maciejewie zamieszkiwało 177 osób w 34 budynkach mieszkalnych oraz użytkowano 37 budynków gospodarczych.

   Po 1945 roku pałac staje się własnością Skarbu Państwa, który tworzy w nim na wiele lat szkołę rolniczą. Od 1982 r. Pałac przejmuje Państwowe Przedsiębiorstwo Turystyczne „Pomerania” i tworzy w nim luksusowy hotel. 31 grudnia 1998 r. pałac przechodzi w ręce prywatne.

Mapa Maciejewa przed 1945 rokiem

Źródło:wikipedia,www.maszewo.pl,własne 

6 odpowiedzi na “Maciejewo ( do 1945 Matzdorf )”

Witam ,
Nie widzę problemu, każda pomoc się przyda 🙂 Akurat w ruinach koło Maciejewa byłem niezliczoną ilość razy, ale zdjęć nie robiłem 🙂 więc mogą się przydać:) Wysłałem wiadomość na emeila 🙂 Pozdrawiam serdecznie

Witam. Małe sprostowanie. Kamien na murowanym fundamencie umieszczony był przy drodze Maciejewo-Redło ( jak na dodanym przez Pana zdjeciu) To wlasciciele hotelu go przenieśli na teren pałacu około 2005r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *