Kategorie
Gmina Maszewo Historia miejscowości Powiat goleniowski

Maciejewo ( do 1945 Matzdorf )

Miejscowość położona ok. 8 km na północny zachód od Maszewa nad Jeziorem Lechickim.

Początki osadnictwa sięgają tu końca epoki kamiennej (neolitu) oraz czasów kultury łużyckiej i są udokumentowane pojedynczymi znaleziskami fragmentów narzędzi, naczyń i broni. Najstarszym miejscem osadnictwa w Maciejewie jest średniowieczny gród. Do XV w. wraz z przynależnymi mu ziemiami był w posiadaniu rodów von Wisen i Petersdorf (1/3 dóbr). Po wygaśnięciu rodu Wisen ich ziemie książę Bogusław X nadał w 1477 r. w lenno rodowi von Flemming. Od 1672 r. aż do 1945 r. całość dóbr Maciejewa była już własnością rodziny Flemming. Z opisu z 1554 r. wiadomo, że istniał tu obronny zamek z wałami i fosami a na podzamczu była stajnia, piekarnia, browar, młyn i karczma. Była również zagroda chłopska. W XVII w. rodzina Petersdorf stopniowo odsprzedawała swoje włości.

fot. Rycina przedstawiająca pierwszy zamek w Maciejewie

fot. Ruiny zamku w roku 1932

W 1672 r. całość dóbr Maciejewa była już w posiadaniu rodziny Flemming. Z 1688 r. pochodzi wiadomość, że było tu 4 pełno rolnych chłopów i 1 zagrodnik. W szczegółowym inwentarzu dóbr rodu von Flemming, sporządzonym w 1759 r., w części dotyczącej Maciejewa odnotowano m.in., że na zamkowym wzgórzu, oprócz fragmentów dawnych murów, był XVII-wieczny piętrowy dwór z ryglówki, a od strony jeziora był ogród reprezentacyjny na 2 tarasach. Na dawnym podzamczu znajdowały się: piekarnia, browar, wozownia ze stajnią, stajnia i chlewy, dom z sienią i budynek bramny przy moście. Nad potokiem Stepniczką były dwa mosty. Obok były ogrody. Na terenie folwarku gospodarczego, po drugiej stronie potoku znajdowały się: budynek bramny i 2 stajnie, wielka stodoła, 2 obory, owczarnia i dom owczarza.

We wsi istniał wówczas kościół i wieża kościelna, kuźnia oraz zagrody 4 chłopów, 2 zagrodników, 5 chałup folwarcznych, dom zakrystiana (będący też szkołą), chałupa pastucha, dom młynarza i młyn. W 1823 r. miała miejsce regulacja stosunków chłopskich i dworskich oraz spraw majątkowych. Rozebrano wówczas 5 zagród chłopskich, ich ziemię przyłączono do majątku, a chłopi wybudowali się na gruntach Burowa. Zlikwidowano wówczas młyn. Około roku 1800 przestano użytkować dwór na wzgórzu zamkowym. Przez pewien czas pełnił on funkcję domu rządcy, a w roku 1868 został rozebrany. Rok wcześniej, w 1867 r., zbudowano nowy dwór na wschód od Stepniczki, w pobliżu północnego brzegu jeziora. W tymże roku Wilhelm Karol Flemming wzniósł kościół kamienny, sytuując go na innym miejscu niż dawna świątynia. Kościół ryglowy został rozebrany, a otaczający go cmentarz przykościelny uległ kasacji. XIX-wieczne informacje statystyczne o wielkości majątku, zabudowie i zaludnieniu, w przypadku Maciejewa były łączone z danymi z folwarku Dołgie. Obrazują więc stan majątku jedynie w przybliżeniu. W 1899 r. ówczesny właściciel, v. Flemming zbudował, w nowo założonym parku, obecnie istniejący pałac.

Widoczny na poniższym zdjęciu pamiątkowy kamień –dla uczczenia 700 lat pobytu rodu na Pomorzu, pierwotnie stał przy drodze Maciejewo-Redło. W 2005 roku został przeniesiony na teren parku w pobliżu pałacu. W 1939 r. majątek liczył 1802 ha, w tym 1210 ha lasu. W 1932 r. w Maciejewie zamieszkiwało 177 osób w 34 budynkach mieszkalnych oraz użytkowano 37 budynków gospodarczych.

Fot. Kamień pamiątkowy rodu stojący przy drodze do Redła.

   Po 1945 roku pałac staje się własnością Skarbu Państwa, który tworzy w nim na wiele lat szkołę rolniczą. Od 1982 r. Pałac przejmuje Państwowe Przedsiębiorstwo Turystyczne „Pomerania” i tworzy w nim luksusowy hotel. 31 grudnia 1998 r. pałac przechodzi w ręce prywatne.

Mapa Maciejewa przed 1945 rokiem

Źródło:wikipedia,www.maszewo.pl,własne 

7 odpowiedzi na “Maciejewo ( do 1945 Matzdorf )”

Witam ,
Nie widzę problemu, każda pomoc się przyda 🙂 Akurat w ruinach koło Maciejewa byłem niezliczoną ilość razy, ale zdjęć nie robiłem 🙂 więc mogą się przydać:) Wysłałem wiadomość na emeila 🙂 Pozdrawiam serdecznie

Witam….Czy chciałby pan pochwalić się kilkoma fotkami Maciejewa na wystawie fotografii,którą organizuje tutejsze KGW???
Proszę o kontakt mailowy

Witam. Małe sprostowanie. Kamien na murowanym fundamencie umieszczony był przy drodze Maciejewo-Redło ( jak na dodanym przez Pana zdjeciu) To wlasciciele hotelu go przenieśli na teren pałacu około 2005r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *