Kategorie
Biały Grosz

Cmentarz, który ożył-czyli żywa lekcja historii – 16.11.2013

Z inicjatywy Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”, w dniu 16 listopada 2013 roku, młodzież wraz z członkami stowarzyszenia, przypomnieli pamięć osób pochowanych na zapomnianym, a co za tym idzie zaniedbanym cmentarzu ewangelików we wsi Świętoszewo, która do roku 1945 nosiła nazwę Schwanteshagen.

Kościół w tejże miejscowości, przed wojną skupiał ewangelików, do których należał cmentarz. Jak to w życiu bywa czas mija i niestety nie o wszystkim ludzie pamiętają, zwłaszcza, że obecnie tereny należące do Polski, kiedyś zamieszkiwali obywatele niemieccy, który tutaj żyli i tutaj umierali. Po wojnie zapewne były ważniejsze problemy niż roztaczanie opieki nad cmentarzami, dlatego też wielu z nich po prostu już nie ma, a te które w jakiś sposób ocalały, czekają na to, aby ktokolwiek się o nie upomniał. Nasze stowarzyszenie stara się odnajdywać elementy, często zapomnianej historii, aby układać z nich chronologiczną całość i bronić wydarzeń historycznych od zapomnienia. Akcja sprzątania cmentarza została przeprowadzona sprawnie i w miłej atmosferze, dzięki włączeniu się do niej zastępcy wójta Przybiernowa i jednocześnie dyrektora Gimnazjum Publicznego im. Noblistów Polskich -pani Lilii Ławickiej oraz uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego z Przybiernowa.  Ponieważ do realizacji naszego działania potrzebna była także zgoda właściciela terenu, dziękujemy proboszczowi Krzysztofowi Jęczmionce za zrozumienie i przychylność naszym poczynaniom. Łącznie osiemnaścioro uczniów z obu szkół, z oddaniem i entuzjazmem, porządkowało dawny teren cmentarza. Opiekunkami dzieci i młodzieży były panie: Małgorzata Łuczak i Krystyna Piaskowska, za co bardzo serdecznie paniom dziękujemy. Pani Krystynie dodatkowo za upieczenie pysznego ciasta dla wszystkich uczestników akcji. Dziękujemy także panom, którzy pomagali sprzątać, a następnie zajęli się wywiezieniem śmieci oraz panu kierowcy autokaru szkolnego, który przywiózł i odwiózł naprawdę uczynnych i kulturalnych uczniów przybiernowskich szkół. W czasie kilku godzin udało nam się nie tylko posprzątać teren leżący przy dawnym kościele, ale także dokonać prawdziwych odkryć. Wykopaliśmy płyty nagrobne, z których można dowiedzieć się kto spoczywał na cmentarzu. Jednak największym, najciekawszym odkryciem okazał się krzyż żeliwny, który wykopali dwaj uczniowie GP z Przybiernowa: Oskar Hoffmann i Kacper Mastalerz. Po dokładnym oczyszczeniu, czyli małej renowacji, krzyż ten zostanie ustawiony na cmentarzu przykościelnym w Przybiernowie. Gratulujemy chłopcom odkrycia! Porządkowanie cmentarza okazało się prawdziwą lekcją historii, która nie tylko przypomina o tym co było, ale która tworzy nową historię, tę pisaną przez współczesnych ludzi, dla których ważna jest pamięć o minionych latach. Z pewnością niemożliwe byłoby pielęgnowanie śladów dawnego okresu, gdyby nie ludzie dobrej woli, którym raz jeszcze dziękuje Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”. Liczymy na dalszą współpracę zarówno z młodzieżą szkoły podstawowej jak i gimnazjum w Przybiernowie oraz wszystkimi osobami chętnymi do współpracy z naszym stowarzyszeniem.    

Renata Kronenberg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *