Kategorie
Biały Grosz

Pomnik pomordowanych obywateli czeskich – Goleniów dn. 20.09.2012

      Na pierwszy „ogień” Stowarzyszenie obrało sobie za cel zagospodarowanie i odnowienie zaniedbanego „Cmentarza czeskiego” za Zakładem Karnym w Goleniowie. Cmentarz powstał w połowie XIX wieku, dokonywano w tym miejscu pochówku więźniów z pobliskiego zakładu karnego, a w okresie II wojny światowej również jeńców wojennych tam przetrzymywanych.

       W więzieniu Zuchthauses Gollnow(ciężkie więzienie w Goleniowie) w okresie II wojny światowej przebywało 1376 czeskich więźniów. Wśród nich większość stanowili oficerowie armii czechosłowackiej i członkowie ruchu oporu, należący do organizacji Obrana Národa (Obrona Narodu). Z organizacji tej stracono 454 oficerów i 67 sierżantów. Więziono łącznie 1264 oficerów i 183 sierżantów. Wielu z nich przeszło także gehennę pobytu w więzieniu w Gollnow.

Po wojnie w 1948 r., aby upamiętnić zagłodzonych, maltretowanych i pomordowanych obywatel czeskich wybudowano skromny pomnik. Przetrwał on choć zapomniany i mocno zaniedbany do chwili obecnej. Dla wielu współczesnych obywateli Czech goleniowski pomnik jest symbolem, wspólną mogiłą ich bliskich, częstokroć to miejsce odwiedzają, składając tam kwiaty i paląc znicze.

          Niestety tuż przed podjęciem prac jakiś „bardzo potrzebujący” ukradł ogrodzenie z pomnika, całe szczęście, że zostawił słupki. W związku z zaistniałą sytuacją musieliśmy wykonać również ogrodzenie, które nie było w planach. Całość odrestaurowania pomnika zajęła nam dwa popołudnia, ale na pewno było warto. Efekt mówi sam za siebie i aż przyjemnie jest odwiedzić to miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *