Kategorie
Gmina Goleniów Historia miejscowości Powiat goleniowski

Imno (do 1945 Immenthal)

        Wieś leży na Równinie Nowogardzkiej, terenie pagórkowatym, na skraju Puszczy Goleniowskiej, przy drodze wojewódzkiej nr 113 prowadzącej do Maszewa, ok. 6 km na wschód od Goleniowa, nad dopływem strugi Wiśniówki, ok. 2 km na południe od linii kolejowej nr 402, nieopodal znajduje się port lotniczy Szczecin-Goleniów oraz jednostka wojskowa w Mostach-Osiedlu.

          Początki osadnictwa na terenie wsi to okres kultury lateńskiej, z ok. 400 lat p.n.e. W tym okresie znajduje się tutaj osada, co potwierdzają znaleziska archeologiczne. Osada kończy swój żywot po okresie rzymskim, a ludzie wracają na tereny dzisiejszego Imna dopiero w XIX w. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1812 r. Wieś została założona na planie regularnej ulicówki przez Karla Krabe, właściciela dworu i folwarku w Mostach. Znajdował się tutaj cmentarz, wiatrak, kilka zagród chłopskich oraz piaskownia.

Jedyne zdjęcie Imna z przed 1945 roku

         Obecnie wieś typowo rolnicza. Zachowała charakter ulicówki regularnej, zabudowa pochodzi w większości z przełomu XIX i XX wieku, jak również z okresu już polskiego.

fot.. Jedne z niewielu nieprzebudowanych starych budynków

Liczba mieszkańców na przestrzeni lat:

1872- 240 mieszkańców

2007- 76 mieszkańców

Mapa Imna z 1921 roku

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *