Położony w centrum wsi kościół posiada średniowieczny rodowód. Dokładnej daty budowy kościoła nie udało się ustalić. Wiadomo, iż granitowo- ceglany korpus kościoła pochodzi z XIV wieku. W 1595 jest wzmiankowany w rejestrach kościelnych. Wymienia się w nich, kilkukrotną przebudowę kościoła oraz dzwonnicę z 3 dzwonami. Posiada prostokątną nawę, która istnieje do dziś i jest prawdopodobnie późnogotycka. W 1670 roku wzniesiono drewnianą wieżę z desek dębowych, z ośmioboczną, smukłą, krytą gontem iglicą w tzw. stylu cesarskim. Na parterowej belce umieszczono napis: „PATRONVS EST DNS EWALD JOCHIM FLEMINCK PASTOR GEORGIVS HALBRIDDER AEDIFICATOR CHRISTIAN KEMP ANNO 1670. PATRONVS HVIVS ECCLESIAE EST DNS EVSTACHIVS KARL FLEMINCK”
W 1669 roku w Księgach Konsystorza Szczecińskiego – tom I i III, przedstawiony jest rejestr dóbr probostwa, budynku szkolnego, kościelnych łąk oraz rachunki. W latach 1713-1714 pojawia się informacja o zaległych żądaniach pastora wobec von Flemmingów. W roku 1716 przeprowadzono inwentaryzację wieży i budynku kościelnego.
W 1905 roku, konstrukcja drewnianej wieży załamała się, więc podjęto decyzję o jej rozebraniu i rozpoczęto budowę masywnej wieży w stylu renesansowym ze schodkowymi szczytami po stronie południowej oraz z zegarem od frontu.
fot. Kościół w Bodzęcinie – rok 2019. Zdjęcie Beata Polińska
fot. Wnętrze kościoła w roku 2019, widoczne wyraźnie sklepienie kolebkowe. Zdjęcie Wojciech Janda
Ściany nawy są o grubości 125 cm, wykonane z otynkowanych głazów narzutowych. W kościele znajduje się drewniane sklepienie kolebkowe. Na południowej ścianie kościoła, naprzeciw ambony, znajdowały się schody, prowadzące na emporę kolatorską, gdzie siadała rodzina von Flemming. Całość została zlikwidowana pod koniec 1939 roku.
fot. Wnętrze kościoła w roku 1907 i widoczna po prawej stronie empora kolatorska. Zdjęcie ze strony www.polona.pl
fot. Kościół jeszcze z drewnianą wieżą, zdjęcia z 1902 roku
fot. Kościół po rozbiórce drewnianej wieży, rok 1905
fot. Organy jeszcze w 1977 roku znajdowały się w kościele. Zdjęcie z archiwum Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie
Na terenie przykościelnym znajdował się cmentarz, na którym w roku 1939 wg spisu, znajdowała się duża ilość żeliwnych krzyży z XIX i XX wieku. Za kościołem znajdował się grobowiec rodziny von Flemming. Jest to budynek prostokątny, otynkowany z kamienia z barokowym szczytem.
fot. Grobowiec rodziny v.Flemming– lata 30-te XX w.. Zdjęcie pochodzi z Flemmingischer Chronik.
fot. Grobowiec v.Flemming- rok 2019, Zdjęcie Wojciech Janda
W 1894 roku, trumna Jürgena Ludwiga v. Flemming, zmarłego 15 listopada 1721 roku, została przekazana do Pomorskiego Muzeum Państwowego – Pommerschen Landesmuseum „ Kreis Kammin Land”.
fot. Sarkofag Ludwiga v.Flemming.
Do 1945 roku był to kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jerzego i Św. Mikołaja. Patronat nad kościołem i parafią posiadał ród von Flemming z Bodzęcina. Do parafii należał jeszcze kościół w Niewiadowie ( Harmsdorf), a w roku 1595 również kościół w Glewicach ( Glewitz). W roku 1945, kiedy to tereny te przeszły pod administrację Rzeczpospolitej, kościół w Bodzęcinie został poświęcony w dniu 1.09.1947 r. . Kościół dziś pod wezwaniem św. Mikołaja Biskupa, należy do parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie.
Wyposażenie kościoła w roku 1939:
Ambona
Wykonana z drewna sosnowego, bogato zdobiona. Znajdują się na niej fryzy akantowe, podwieszenia z liśćmi z kwiatami i postaciami greckimi. Pochodzenie z pierwszej połowy XVIII wieku. Do dziś znajduje się w kościele.
fot. Ambona rok 1939
Żyrandol I
Wykonany z brązu o wysokości około 160 cm. Dwukrotnie ośmioramienny. Smukła tralka z żyroskopowym wahadłem i podwójnym orłem w koronie. Znajdowała się na nim dekoracja figuralna – konik morski. Znajdowały się na nim grawerowane napisy pisane frakturą* i antykwą *. Na dwugłowym orle widniał napis: „Diese Crohn hat Gemacht der Gürtler E. F. Busse Greiffenberg” i „SOLl DEO GLORIA”. Z kolei na wahadle napis: GOTT ZU EHREN UND DER KIRCHE ZIRATH DIESE CROHN HAT GESCHENCKT M F BEYERSTORF UND SEINE EHEFRAU R M E BEYRSTORFEN DER MÜHLEN MEISTER BASENTIEN dn 25 DECEMBER ANNO 1794″. Z tej ostatniej inskrypcji wynika, iż został on podarowany przez młynarza Beyerstorf i jego żonę z Bodzęcina.
Żyrandol II
Wykonany z mosiądzu, o wysokości 1 metra. Posiadał osiem ramion i zwieńczony był podwójnym orłem. Pochodzenie XVIII wiek.
Kielich
Wykonany z pozłacanego srebra. Wysokość 20 cm, szerokość 10,5 cm. Posiadał sześciokątną stopę. Gałka w kształcie gruszki z postaciami aniołów i głowami lwów. Na stopie znajdował się wygrawerowany herb Flemmingów. Na obrzeżach znajdował się napis pisany antykwą : ILSA SOPHIA FLEMINGIN 1663. Widoczny też znak mistrzowski WK- znak z 1806 roku.
fot. Kielich – zdjęcie z 1939r.
Patena
Wykonana ze srebra, ze złoceniami. Średnica 14 cm. Grawerowana pieczęć jak na kielichu
Misa chrzcielna
Wykonana z cyny w roku 1858. Długość 35 cm.
Dzban chrzcielny
Wykonany z cyny w 1853 roku. Wysokość 35 cm
Talerz
Wykonany z cyny, o średnicy 24 cm. Posiadał stempel „GOTTSCHALCK BLOCKZIN”. Dwukrotnie grawerowany na krawędzi napis „V.E.”
fot. Stempel znajdujący się na talerzu
Chrzcielnice
Obie stoją przed portalem południowym. Wykonane z granitu. Pierwsza o wysokości 43 cm i szerokości 53 cm. Druga o wysokości 57 cm i szerokości 83 cm. Obie wykonane w stylu romańskim, pochodzą z przełomu XIII/XIV wieku. Do dziś znajdują się przy kościele.
fot. Chrzcielnice, rok 1939
fot. Chrzcielnice, rok 2019. Zdjęcia Wojciech Janda
Dzwon
Wykonany z brązu o średnicy 98 cm. Korona z motywem kości. Na szyjce między pierścieniami znajduje się inskrypcja: „O REX GLORIE XPE VENI CVM PACE”. Słowa oddzielone rozetami. Widoczna mała płaskorzeźba z lwem kroczącym w prawo. Na tarczy herbowej, głowa byka ( herb von Schwan). Widoczny znak mistrza. Po przeciwnej stronie trójpienne winogrono z lilią ( herb rodziny von Grape) . Dzwon z XIV/XV wieku. Do dziś znajduje się w kościele.
fot. Zdjęcie dzwonu z 1939 r.
fot. Zdjęcie z 2019 roku, ten sam dzwon. Zdjęcia Wojciech Janda
Dwa dzwony bez inskrypcji z roku 1917.
fot. Drugi dzwon bez inskrypcji. Zdjęcie Wojciech Janda
Wyposażenie które już w 1939 roku zniknęło z kościoła:
Ołtarz z 1685 roku z 6 obrazami ( olej na płótnie): Ostania Wieczerza, Ukrzyżowanie, Ewangeliści. Na predelli znajdował się napis: „HERCVLES CHRISTIANVS MVLLER QVI PINXIT ET SCVLPSIT”.
Rzeźby ze średniowiecznej kapliczki, wśród nich Anna Selbdritt
Ciekawostką jaką znaleźliśmy przy opisywaniu kościoła, jest wzmianka o kościele w Biebrówku ( Bewerdick). Do tej pory nigdzie na taką informację nie natrafiłem. Wg rejestrów kościelnych z 1595 roku dla kościoła w Kantreck ( Łożnica) w Biebrówku znajdował się kościół filialny, należący do parafii w Łożnicy. Posiadał dwa dzwony i wyposażenie. Patronat nad kościołem sprawował ród Köller z Kantreck. Później już nigdy nie pojawiły się zapisy o tym kościele.
W Bodzęcinie znajdowały się dwa cmentarze. Jeden przy kościele, drugi pod koniec wioski, jadąc w kierunku Węgorzy.
fot.Fragment południowej ściany kościoła i widoczne krzyże na cmentarzu-rok 1939
*fraktura – ręczny, kaligrafowany alfabet łaciński, będący jedną z wersji pisma gotyckiego.
*antykwa – pismo humanistyczne – bardzo obszerne pojęcie, oznaczające kroje pisma opartego na alfabecie łacińskim, które w dzisiejszych czasach są dominującym typem krojów wśród pism drukarskich
Tłumaczenie z języka niemieckiego Tomasz Wetta