Stepniczka ( do 1945 Klein Stepenitz )

Wieś leży, na północ od Stepnicy przy drodze do Kopic.

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1291 roku, kiedy to Bogusław IV, Barnim II i Otto I przekazują dwie części wsi Klein Stepenitz ( Stepniczka) i Ganserin ( Gąsierzyno) Joanicie Gerhardowi von Gollnow. W 1299 roku Bogusław IV, potwierdza darowiznę trzeciej części wsi Genserin i Klein Stepenitz na rzecz klasztoru żeńskiego w Wolinie przez rycerza Friedricha von Hindenburg.

fot. Plan Stepniczki z roku 1837

W 1361 roku Joannici sprzedają swoje posiadłości w Stepniczce, Gąsierzynie i Świętowicach, klasztorowi żeńskiemu w Wolinie. W ten sposób cała wioska stała się własnością klasztoru. Dopiero w wyniku sekularyzacji* przeprowadzonej na Pomorzu Zachodnim w roku 1534, Stepniczka stała się własnością książęcego urzędu w Wolinie.

W 1628 roku, urząd w Wolinie opodatkował 12 półrolników, 5 zagrodników, 3 robotników rolnych z posiadłości klasztornych w Stepniczce i gospodę.

Według raportu z 1654 roku,  pierwotnie w Stepniczce mieszkało 15 chłopów, 3 chałupników, 14 półrolników, a obecnie 11 chłopów, w tym sołtys i 1 robotnik rolny.

W 1743 roku, przeniesiono 4 rolników do miejscowości Flacke ( Miłowo).

Około 1870 roku we wsi był sołtys, 7 rolników, 1 półrolnik, 3 zagrodników, 34 chałupników ( żeglarze i marynarze), znajdowała się tu szkoła, gospoda i 48 domostw.

W 1939 r. we wsi znajdowało się 11 gospodarstw dziedzicznych z 400 ha ziemi.

Przed 1945 rokiem Stepniczka należała do powiatu kamieńskiego ( Kreis Kammin). W 1939 roku we wsi mieszkało 667 mieszkańców.

Przed wojną do wioski należały również dwie osady: Sandhof ( Piaski Małe) oraz Vierhäufer.

Dwa kilometry na północ od Stepniczki, przy drodze do Wolina znajdował się wiatrak. Został zbudowany w 1884 roku i odnowiony w 1939. Należał do niejakiego Sagera.

fot. Wiatrak w pobliżu Stepniczki, rok 1939.

We wsi znajdował się kościół ewangelicki, wybudowany w XVI wieku. Został on zniszczony i w 1748 roku wybudowano nowy. Na placu przykościelnym znajdował się cmentarz ewangelicki z pierwszej połowy XV wieku.

fot. Plan cmentarza przykościelnego z roku 1989. Plan ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie

Drugi cmentarz ewangelicki, został utworzony pod koniec XVIII wieku, po prawej stronie drogi prowadzącej do Wolina. Na tym cmentarzu znajdowała się kaplica lub kostnica ( brak danych co do przeznaczenia budynku).

fot. Plan drugiego cmentarza ewangelickiego przy drodze do Wolina. Plan ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji Zabytków w Warszawie

Na placu przy kościele, znajdował się pomnik. Był on poświęcony poległym mieszkańcom wsi Stepniczka w czasie I WŚ. Kościół po 1945 roku, kościół został zburzony, a teren cmentarza zniwelowany. Pomnik I WŚ, przeleżał kilkadziesiąt lat w ziemi. W latach 90-tych XX wieku, został wyciągnięty i ustawiony na placu przykościelnym w Stepnicy.

fot. Pomnik poległych mieszkańców Stepniczki w czasie I WŚ. fot. Wojciech Janda

W marcu 1945 roku miejscowość została zdobyta przez Armię Czerwoną, i po zakończeniu działań wojennych przekazana pod administrację polską. W roku 2019 miejscowość liczyła 225 mieszkańców.

fot. Mapa Stepniczki z roku 1925

Sekularyzacja – przejęcie majątku, urzędów lub innych sfer życia publicznego od władzy lub kontroli kościelnej na rzecz władz świeckich

Tłumaczenie Tomasz Wetta

Jeden komentarz do “Stepniczka ( do 1945 Klein Stepenitz )”

  1. Wedle mojej opinii, to w Klein Stepenitz, a nie jak błędnie podaje się w Internecie w Urupy, czyli Schievelhorst, niby jednym z osiedli Stepnicy, 31 lipca 1852 r. przyszedł na świat wybitny żeglarz niemiecki, dziś patron Mariny w Stepnicy – Robert Hilgendorf. Żeglując między zachodnimi portami Ameryki Południowej, aż 66 razy pokonywał tzw. „ryczące czterdziestki” na styku Atlantyku i Pacyfiku. Pływał głównie na wielomasztowych żaglowcach, których nazwy zaczynały się na „P”, „Prinz Albert”, „Parnass”, „Panama”, „Professor”, „Pirat”, „Pergamon”, „Palmyra”, „Placilla”, „Pitlochry”, a najdłużej na pieciomasztowym barku „Potosi”, w latach 1895-1902. Jego pasjonujący m życiem zajmował się Pan Tomasz Cyniak ze Stepni y. Jego imię nosi ulica w Hamburgu, łódź pilotowa i szkuner szkoleniowy. Ten wybitny żeglarz odszedł na „wieczną wachtę” 4 lutego 1937 r. W podziemiach stepnickiego kościoła złożono prochy nie mniej wybitnych żeglarzy z X III w. ChristianaKreutzina i Johanna D. Engela. Ten ostatni odbył rzekomo rejs dookoła świata. Jak widać Stepnica, jak to kiedyś mówiono i proszę
    mi to wybaczyć, „sroce spod ogona nie wypadła”. Warto w niej na dłużej się zatrzymać, szczegółnie w lecie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *